Haber Oldu

Afganistan’da barış görüşmelerine darbe… Süresiz ertelendi!

Barış görüşmelerine destek veren Katar Çatışma ve Kişisi Çalışmalar Merkezi başkanı Sultan Barakat, Twitter hesabında, Afgan hükümetiyle Taliban …

Afganistan’da barış görüşmelerine darbe… Süresiz ertelendi!

Barış görüşmelerine destek veren Katar Çatışma ve Kişisi Çalışmalar Merkezi başkanı Sultan Barakat, Twitter hesabında, Afgan hükümetiyle Taliban temsilcileri arasında Katar’da yürütülecek barış görüşmelerinin vadesiz ertelendiği paylaşımını yaptı.

Barakat, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin, merkezin ilan ettiği iştirakçi listesine karşı çıktığını belirterek, görüşmelere kimlerin katılacağı konusunda daha ziyade fikir birliği gerektiğini söz etti.

Bugün yapılması planlanan görüşmeler, Afganistan’daki savaşın müzakere yoluyla sonlandırılmasına ve Amerikan erlerinin devletten geri çekilmesine yönelik değerli bir adım olarak görülüyordu.

Katar Çatışma ve Kişisi Çalışmalar Merkezinin dün duyurduğu, Katar’ın hazırladığı listede 243 kişinin ismi geçiyordu.

Isminin açıklanmasını istemeyen üst seviye bir yetkili, merkezin sunduğu listenin, Afganistan hükümetinin barış görüşmeleri için belirlediği 250 kişilik heyet listesinden farklılık gösterdiğini, Gani’nin listesinde daha çokça hatun temsilcinin bulunduğunu söyledi.

Afganistan hükümeti ve Taliban bahisle ilgili açıklama yapmadı.

ABD’nin Afganistan Kişisel Temsilcisi Zalmay Halilzad ise Twitter’da teşebbüsün ertelenmesinden duyduğu hayal kırıklığını tabir ederek, herkese diyaloğa ve barış sürecine bağlı kalmaları davetinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Canlı tv izle