Haber Oldu

Nükleer görüşmeleri çıkmaza girdi: Sen gelme Pompeo!

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD işlerinden sorumlu daire yöneticisi Kwon Jong Gun, resmi KCNA ajansına yaptığı açıklamada, Pompeo’yu …

Nükleer görüşmeleri çıkmaza girdi: Sen gelme Pompeo!

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın ABD işlerinden sorumlu daire yöneticisi Kwon Jong Gun, resmi KCNA ajansına yaptığı açıklamada, Pompeo’yu “vurdumduymaz ve pervasız” açıklamalar yapmakla suçladı.

Kwon, Pyongyang’ın, Pompeo’nun liderliğinde bir diyaloğu istek etmeyeceği, “ABD Dışişleri Bakanı’nın baş müzakereciliği sürdürmesi halinde görüşmelerin bir defa daha berbata gideceği” sözünü kullandı.

Kwon Jong Gun, “ABD ile diyaloğun devam etmesi durumunda diyalog ortaklarının, Pompeo değil kendileriyle muhabere kurma konusunda daha olgun ve dikkatli biri olmasını dilek ettiklerini” vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanı’nın Kuzey Kore başkanı Kim Jong-un’un Yüksek Halk Meclisi’nde yaptığı konuşmayla ilgili değerlendirmesine de reaksiyon gösteren Kwon, “Konuşmasında ABD’nin yıl sonuna kadar hesap yolunu değiştirmesi ve karşı tedbirler ortaya koyması gerektiğini söylediğini herkes açıkça anladı. Yalnızca ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bunun, Kuzey Kore ile ABD arasında çalışma seviyesinde müzakerelerin sene sonuna kadar bitirilmesi manasına geldiğini söyleyerek saçma konuşuyor.” dedi.

2. dorukta mutabakat sağlanamamıştı

Kuzey Kore dün taktik güdümlü yeni bir silah denediğini duyurmuştu.

ABD Lideri Donald Trump, Kuzey Kore önderi Kim Jong-un ile son görüşmesine ait, “Onlar yaptırımların büsbütün kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık” tabirlerini kullanmıştı.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Canlı tv izle